Харківські фермери об’єднуються заради спільної мети

У рамках проєкту GIZ «Професійна інтеграція ВПО» громадська організація «Асоціація приватних роботодавців Харківської області» реалізовує ініціативу «АгроHUB», спрямовану на покращення можливостей для працевлаштування у сільськогосподарському секторі Харківської області.

«Сьогодні у багатьох  фермерів та й селян виникають труднощі з реалізацією сільськогосподарської продукції. Виростити добрий врожай – це тільки половина успіху, важливо мати змогу отримати гідну оплату за важку працю», – каже президент Асоціації підприємців Харківської області Олександр Чумак. 

Через конфлікт на Сході України багато вимушених переселенців знайшли прихисток у сільській місцевості Харківської області.  Обробка земельних ділянок та домашнє господарство  стало важливим, а подекуди єдиним джерелом засобів для існування. Існуючі програми з підтримки та розвитку підприємництва не приділяють достатньої уваги питанням сільської кооперації та переважно сфокусовані тільки на тих, хто безпосередньо постраждав від конфлікту.

Саме завдяки підтримці  проєкту GIZ «Професійна інтеграція ВПО» була створена партнерська платформа “AgroHUB”, однією з цілей якої є показати можливості та переваги об'єднання виробників сільськогосподарської продукції в кооперативи. Це не повернення до архаїчних методів ведення господарства, а навпаки – сучасний підхід, завдяки якому кожен з учасників кооперативу буде мати певні переваги, і, в цілому, це буде сприяти створенню нових робочих місць та розвитку громад.  

Першопрохідцем стала Олексіївська об'єднана територіальна громада в Первомайському районі Харківської області, яка вирішила організувати кооператив «Екофорт». Об’єднавши зусилля мешканців с. Олексіївка, організатори кооперативу відкрили пункт прийому лікарських трав. Завдяки підтримці “AgroHUB” кооператив отримав безкоштовні консультації юриста та бізнес-експертів, а 15 мешканців Олексіївки пройшли безкоштовні курси, під час яких вивчили сучасні технології вирощування, збору та обробки овочів і фруктів, технології крапельного поливу, мікрогрін, тощо. Експерти «АгроHUB» провели експертизу ґрунтів та допомогли визначитися з подальшими напрямками розвитку і розробити бізнес-план, щоб на виході отримати готову продукцію з доданою вартістю.

 «Ми хочемо показати, що, маючи присадибну ділянку, можна заробляти, незважаючи на кількість соток або гектарів.  Сподіваюсь, що люди побачать переваги і згодом кооперативний рух набере обертів. Завжди складно бути першим, коли не вистачає знань та інформації, тому ми мали на меті створення прикладу та необхідних «інструментів», –  підсумовує Олександр Чумак.